Partneři
   
Hrozba požárů? Česko má unikátní aplikaci odhalující riziková místa

Praha 17. srpna 2015 Sucha, které každoročně sužují Českou republiku, zvyšují nebezpečí lesních požárů. Těm lze ovšem účinně předcházet. Pomoci má kosmický projekt SAFETREE společností GISAT a Sprinx Systems. Ten na základě družicových snímků dokáže identifikovat lesní porosty náchylné k rychlému rozšíření požárů. SAFETREE je financován Evropskou kosmickou agenturou.

„Námi vyvinutý software analyzuje družicové snímky, na jejichž základě určuje vlhkostní podmínky v lesních porostech, a tak identifikuje nebezpečí šíření požáru,“ popisuje princip fungování software ředitel Sprinx Systems Jiří Čáp.

V současnosti se přitom nebezpečí požáru vyhodnocuje jednak na základě předpovědi počasí, jednak na základě odhadů expertů. Faktický stav vegetace v lesích tedy není brán na zřetel. Projekt SAFETREE na základě spektrální analýzy satelitních snímků dokáže určit, nakolik je lesní porost suchý, a tedy nakolik je ohrožen požárem. „Metoda poskytuje podrobnou prostorovou informaci o stavu vegetace v lesích a tím pomáhá lepšímu plánování ochrany lesních porostů před požáry,“ říká Jana Slačíková ze společnosti GISAT.

Za tento rok jen ve státem vlastněných lesích hořelo 142 krát a škoda na státním majetku prozatím dosáhla 3,7 milionu korun. Projekt SAFETREE má přitom za sebou studii proveditelnosti a Česká republika by jej tak již mohla začít implementovat do systémů včasného varování.

Dokumentaci projektu SAFETREE je možné nalézt na webu ESA: https://artes-apps.esa.int/projects/safetree

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.

  
  

Zpět